piątek, 13 lipca 2012

Szafki narożne w kuchni...

... to indywidualna kwestia zależąca od wielkości kuchni i naszych potrzeb oraz przyzwyczajeń. W dużych kuchniach nie musimy kłaść specjalnego nacisku na jak najlepsze zagospodarowanie rogu, może on pozostać po prostu trudniej dostępną przestrzenią, w której będziemy trzymać rzadko używane przedmioty. Inaczej ma się sprawa w przypadku małych kuchni gdzie każdy centymetr musi być wykorzystany jak najlepiej, szafka rogowa pełni wtedy niejednokrotnie funkcje zasadnicze, nie polecam przede wszystkim montowania na niej zlewozmywaka narożnego, miska zlewu i syfon zdecydowanie ograniczą nam możliwość logicznego i wygodnego jej zagospodarowania.
Poniżej kilka przykładów szafek narożnych i możliwości ich wyposażenia: 

1. Szafka narożna z zawiasem łączącym dwa prostopadłe fronty
Jest to jedno z wygodniejszych rozwiązań pozwalających uzyskać dużo miejsca z łatwym dostępem, może być wyposażona jedynie w półkę (najlepiej jedną - będziemy mogli w niej trzymać duże rzeczy np. małe sprzęty AGD, duże garnki czy miski). Innym sposobem zagospodarowania są systemy koszy w postaci dwóch koszy drucianych obracanych lub z dnem antypoślizgowym, a także rozwiązanie firmy "Peka" - REVO 90 polegające na złożeniu się frontów do środka szafki i obrócenie ich razem z koszem  (jest to opcja wygodna jednak nie wykorzystująca w pełni powierzchni szafki) , zdjęcia firmy Rejs, Peka :
"Rejs" obrotnica dwupoziomowa z hamulcemPeka system Revo 90
"Peka" Revo 90

"Peka" obrotnica z dnem antypoślizgowym z hamulcem

Najciekawszym według mnie systemem do tego typu szafki jest pomysłowy system koszy obrotowo wysównych firmy Rejs, wykorzystujący maksymalnie objętość szafki :


2. Szafka narożna z frontem zamocowanym pod kątem 45 stopni: 
Tak jak poprzedni typ szafki jest to rozwiązanie bardzo pojemne, a przy tym łatwo dostępne, możliwości wyposażenia to: jedna półka, obrotnica jak wyżej, lub system combo jak wyżej, wszystko dostosowane do skośnego frontu. Szafki tego typu gorzej komponują się z meblami nowoczesnymi, ponadto nie są najlepszym pomysłem gdy mamy ograniczony budżet ponieważ konstrukcja szafki wymaga zastosowania na niej blatu głębszego niż standardowa 60-tka co łączy się z większymi kosztami. 

3. Szafka narożna tzw. przelotowa: 
Prosta szafka do której mamy ograniczony dostęp jeśli nie zastosujemy żadnego rozwiązania koszy wysuwnych, bardzo praktyczna jednak jeśli zainwestujemy w nowoczesne rozwiązania, ponadto szafki tego typu dość łatwo i proporcjonalnie możemy wkomponować w każdy zestaw mebli.
Podstawowym rozwiązaniem jest oczywiście półka, jednak w tym przypadku rzeczy znajdujące się w głębi są bardzo trudno dostępne, można wykorzystać je do umiejscowienia tam butli gazowej.
Popularnym rozwiązaniem jest system koszy "Magic Corner" : 
System koszy drucianych rejs bez mocowania frontu z pełnym wysuwem tylnych koszy

System koszy z dnem antypoślizgowym "Peka" z mocowaniem frontu z częściowym wysuwem tylnych koszy
Innym rozwiązaniem są tzw. półki "Le Mans" o kształcie pozwalającym na stopniowe wysunięcie ich w całości na zewnątrz szafki:
Półki "Le Mans" firmy "Peka" z dnem antypoślizgowym


4. Dość nietypowym rozwiązaniem narożników są również szuflady do szafek narożnych firmy "Blum" - króla prowadnic :) :


Przy takiej ilości rozwiązań sądzę że podjęcie decyzji o zagospodarowaniu rogu będzie łatwiejsze, każdy znajdzie coś dla siebie. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz